LiveTV

Live

Kerala

മതം മാറ്റി കടത്തിയെന്ന കേസ്; വിശദമായ അന്വേഷം ആവശ്യപ്പെട്ട് യുവതിയുടെ ഭര്‍ത്താവ് മുഖ്യമന്ത്രിക്ക് പരാതി നല്‍കി

മതം മാറ്റി കടത്തിയെന്ന കേസ്; വിശദമായ അന്വേഷം ആവശ്യപ്പെട്ട് യുവതിയുടെ ഭര്‍ത്താവ് മുഖ്യമന്ത്രിക്ക് പരാതി നല്‍കി
Summary
റിയാസിനെ ഇന്നലെ ചെന്നൈയില്‍ വച്ച് എന്‍ഐഎ കസ്റ്റഡിയില്‍ എടുത്തിരുന്നു. ഇതിന് മുമ്പാണ് മുഖ്യമന്ത്രിക്ക് പരാതി നല്‍കിയിരുന്നത്.

യുവതിയെ മതംമാറ്റി വിദേശത്ത് കടത്താന്‍ ശ്രമിച്ചെന്ന കേസ് കെട്ടിച്ചമച്ചതാണെന്നും ഇതേക്കുറിച്ച് വിശദമായ അന്വേഷണം നടത്തി തന്റെയും കേസിലെ മറ്റ് ആരോപണവിധേയരായവരുടെയും നിരപരാധിത്വം തെളിയിക്കാന്‍ ആവശ്യമായ നടപടികള്‍ സ്വീകരിക്കണമെന്ന് ആവശ്യപ്പെട്ട് ഭര്‍ത്താവ് മുഹമ്മദ് റിയാസ് മുഖ്യമന്ത്രിക്കയച്ച പരാതി പുറത്ത്. റിയാസിനെ ഇന്നലെ ചെന്നൈയില്‍ വച്ച് എന്‍ഐഎ കസ്റ്റഡിയില്‍ എടുത്തിരുന്നു. ഇതിന് മുമ്പാണ് മുഖ്യമന്ത്രിക്ക് പരാതി നല്‍കിയിരുന്നത്.

ഭാര്യ പിതാവ് നിരന്തരമായി ഭീഷണിപ്പെടുത്തിയും മാനസികമായി പീഡിപ്പിച്ചുമാണ് തനിക്കെതിരെ മൊഴി നല്‍കാന്‍ ഭാര്യയായ ആയിഷയില്‍ സമ്മര്‍ദം ചെലുത്തിയതെന്നും ഈ മൊഴിയുടെ അടിസ്ഥാനത്തിലാണ് യുഎപിഎ ഉള്‍പ്പെടെ വിവിധ വകുപ്പുകള്‍ പ്രകാരം തനിക്കെതിരെ കേസെടുത്തിട്ടുള്ളതെന്നും റിയാസ് പരാതിയില്‍ ചൂണ്ടിക്കാട്ടിയിട്ടുണ്ട്. കേരളത്തിലെത്തിയാല്‍ താന്‍ അറസ്റ്റിലാകുമെന്നും ഇതോടെ തന്‍റെ നിരപാധിത്വം തെളിയിക്കാനുള്ള അവസരം നഷ്ടമാകുമെന്നുമുള്ള ആശങ്കയും റിയാസ് പങ്കുവയ്ക്കുന്നുണ്ട്.

ആയിഷയെ താന്‍ നിയമപരമായി കല്യാണം കഴിച്ചതാണെന്നും ഇത് ആയിഷ തന്നെ നേരിട്ട് ബോധ്യപ്പെടുത്തിയതിന്‍റെ അടിസ്ഥാനത്തില്‍ കേരള ഹൈക്കോടതി തങ്ങളെ ഒരുമിച്ച് ജീവിക്കാന്‍ അനുവദിച്ചതാണെന്നും പരാതിയില്‍ പറയുന്നു. ആയിഷയെ താന്‍ നിര്‍ബന്ധിച്ച് മത പരിവര്‍ത്തനം നടത്തിയതാണെന്നും ഐസിസ് അടിമയാക്കി സിറിയയിലേക്ക് കടത്താന്‍ ശ്രമിക്കുകയായിരുന്നുവെന്നുമുള്ള ആരോപണങ്ങള്‍ അടിസ്ഥാനരഹിതമാണ്. തന്നെയും കുടുംബത്തെയും ഏതുവിധേയനെയും വേട്ടയാടുമെന്നും ഇതിനായി 50 ലക്ഷം രൂപ വരെ ചെലവിടാനൊരുക്കമാണെന്നും ആയിഷയുടെ പിതാവ് ഫോണില്‍ ഭീഷണിപ്പെടുത്തിയിരുന്നു. ഇത് തെളിയിക്കാനുതകുന്ന ശബ്ദരേഖ തന്‍റെ കൈവശമുണ്ട്.

ദേശവിരുദ്ധ ശക്തികളുമായി ഒരു തരത്തിലുള്ള ബന്ധവും തനിക്കില്ല. മനുഷ്യ സമുദായത്തിന് തന്നെ ഭീഷണിയായ തീവ്രവാദ സംഘടനകളോടും അവയുടെ ആശയങ്ങളോടും കടുത്ത വിയോജിപ്പും വെറുപ്പും വച്ച് പുലര്‍ത്തുന്ന വ്യക്തിയാണ് താന്‍. ഇപ്പോള്‍ അറസ്റ്റിലായ രണ്ട് പേരും തന്‍റെ മാതാവുമെല്ലാം തന്‍റെ നല്ല ജീവിതത്തിന് വേണ്ടി പ്രയത്നിച്ചവരാണ്. ഇവരെയാണ് കൊടിയ കുറ്റവാളികളെ പോലെ മാധ്യമങ്ങളിലൂടെയും സോഷ്യല്‍ മീഡിയയിലൂടെയും ഇപ്പോള്‍ ചിത്രീകരിക്കപ്പെടുന്നത്.
ഇന്ത്യന്‍ നീതി ന്യായ വ്യവസ്ഥയില്‍ തനിക്ക് പരിപൂര്‍ണ വിശ്വാസമുണ്ടെന്നും നിരപരാധിത്വം തെളിയിക്കാനുള്ള അവകാശം ലഭിക്കുമെന്നു തന്നെയാണ് പ്രതീക്ഷയെന്നും റിയാസ് പരാതിയില്‍ പറയുന്നു.

കെട്ടിച്ചമച്ചതും ദുരുദ്ദേശപരവുമായ ഈ പരാതി മൂലം താനും കുടുംബാംഗങ്ങളും മറ്റ് ആരോപണവിധേയരും കടുത്ത മാനസിക വിഷമത്തിലൂടെയാണ് കടന്നു പോകുന്നത്. കോടതിയില്‍ ഹരജി നല്‍കിയ ശേഷം ഇക്കാര്യം ടെലിവിഷന്‍ ചാനലിലൂടെ പുറത്തുവിട്ടതും സോഷ്യല്‍ മീഡിയയിലൂടെ പ്രചരിപ്പിക്കപ്പെട്ടതുമെല്ലാം ദുരുദ്ദേശപരമാണ്. ഇതിനെ ഒരു വര്‍ഗീയ വിഷയമാക്കി മാറ്റാനുള്ള ആസൂത്രിതമായ കരുനീക്കങ്ങളും ഇതിനിടെ നടന്നു.

വ്യാജ വിവാഹ സര്‍ട്ടിഫിക്കറ്റ് ഉണ്ടാക്കാന്‍ ശ്രമിച്ചിട്ടില്ല. മതാചാരപ്രകാരവും സ്പെഷ്യല്‍ മാര്യേജ് ആക്റ്റ് പ്രകാരവുമാണ് വിവാഹിതരായത്. അതിന് രേഖകളുമുണ്ട്. താന്‍ നല്‍കിയ ഹേബിയസ് കോര്‍പസ് ഹരജി പരിഗണിച്ചാണ് കേരള ഹൈക്കോടതി ആയിഷയെ തനിക്കും മാതാപിതാക്കള്‍ക്കും ഒപ്പം വിട്ടത്. കുടുംബം ജിദ്ദയിലാണ് താമസമെന്നതിനാല്‍ യുവതിയുമായി അവിടേക്ക് പോകുകയാണെന്ന് കോടതി അറിയിച്ചിരുന്നതാണെന്നും റിയാസ് വ്യക്തമാക്കുന്നു.

പരാതിയുടെ പൂര്‍ണ രൂപം

From: Muhammed Riyaz <ryo.edc@gmail.com>
Date: 18 January 2018 at 12:31
Subject: REQUESTING IMMEDIATE INTERVENTION INTO THE FAKE AND FALSE CASE FILED UNDER THE PROVISIONS OF I.P.C AND UAPA ACT
To: chiefminister@kerala.gov.in
Cc: dgp.pol@kerala.gov.in, hrckeralatvm@gmail.com

Date: 18/01/2018

To,

Sri. PINARAYI VIJAYAN
HON’BLE CHIEF MINISTER OF KERALA

From,

MUHAMMED RIYAZ D.V.P

AL SAFA

PERINGADI (P.O)

NEW MAHE

KANNUR

KERALA-673312

Present address:

JEDDAH, SAUDI ARABIA.

Mob: 00966 538422186.

Subject: REQUESTING IMMEDIATE INTERVENTION INTO THE FAKE AND FALSE CASE FILED UNDER THE PROVISIONS OF I.P.C AND UAPA ACT.

Respected Sir,

This request has been preferred seeking immediate intervention into the false case filed by my lawfully wedded wife AISHA MUHAMMED RIYAZ, D/oNIRAVUMPURATH VASUDEVAN BOSE, F102, SAPHIRE-2, OPP DOMINOS, BEDI ROAD, PANCHAVADI, JAMNAGAR, GUJARAT.I and my wife AISHA met when we were doing diploma in multimedia in IMAGE INSTITUTE OF MULTIMEDIA, R.T Nagar Bangalore. We have become good friends first and then we fell in love during September 2014. She hasn’t told her parents about our relationship because she was afraid how they will take it since we are of 2 different religions. So we decided that we will get married first and then tell them and convince them only to avoid her getting forcefully married to someone else. Since we had decided to live our life together rest of our life with my side of family we both came to a decision to change her name and religion to mine. So that in future our children won’t face any unwanted challenges.

After 2 months AISHA accepted Islam by her own will and wish, and we decided to get married legally through special marriage act. So got her name changed via legal formalities and by also giving ad in newspapers. And took AADHAR CARD in the new name AISHA. We were in serious relationship for more than 2 years. Then we had decided to get married since her parents were insisting her to get married and were constantly searching for groom.

The marriage between me and Aisha was solemnized on 21/5/2016 before the Marriage Officer, Hebbal, Bangalore and the same was solemnized as per the provisions of Special Marriage Act. After 3 months of the marriage, the father of Aisha called her & told that, her mother fell in bathroom and she can’t walk. And since he has to go out of town for IELTS exams he asked AISHA to go to Gujarat for some time and help her mother in his absence. So my wife went to Jamnagar, Gujarat on 15-10-2016 and when she reached there, it was revealed that it was a trap to illegally detain her at Gujarat. Then she called our mutual friend and asked him to inform me to rescue her. It was at this point of time I had informed my parents in Saudi Arabia about my marriage. Then I had filed Habeas Corpus, W.P (Crl) No: 483/2016 in the Honorable High Court of Kerala. Her parents were also present with her in the Court. My parents were also present that day when came from Saudi Arabia by the interim order given by honorable court. My parents were directed by the court to take responsibility of us since I was jobless at that moment. My parents had informed the court that they will find me a job in Saudi Arabia, and they will look after AISHA as their daughter in law. Since AISHA informed the court that she had voluntarily married me and intends to live with me and accordingly, the case was closed. Than we started living together in a rented flat in Manhali, Ernakulum, near to my aunt’s home in Mannam, N.Paravur. We stayed there from February 2017 to August 2017. During this period my father had arranged me a job as an accountant in a trading company in Saudi Arabia, and they had provided me a family visa. In order to submit application for visa for my wife, we will have to submit marriage certificate and hence decided to change the name of my wife to AISHA in her passport too. We applied for name change and an address change to my address since I am husband. After proper enquiries in Bangalore and Kannur, police clearance have been given and further passed on to Kozhikode Passport Officer. After submitting all the required documents with the Kozhikode Passport Officer we got her passport with new name and address through registered mail.

We were happy once we reached Saudi Arabia. AISHA was getting adjusted to the new surroundings and I helped my best to ease her by supporting her in everything. I never forced her on anything in the matter of religion or anything else. But since it’s the law of Saudi Arabia to wear only Abaya outside the home, she wore it without any hesitation when we go out. Other than small tiffs we were completely fine.

Facts being so during the month of 3/10/2017 she received a call from her mother intimating that her father has diagnosed with tumor in his neck and had to undergo a surgery. And he requires her presence with him. Hearing this AISHA became tensed, and started crying non-stop. We had an argument over this because she will lose her visiting visa and I was planning to get her permanent visa. And on 4/10/2017, she left to India with heavy heart and I had to let her go because she also knew that this time her father is ill and had to take care of him. So I gave myATM card and its Pin number, so that she can take money for personal purposes while staying in India. Since my father was at Kerala, who had went for treatment of my younger brother. Me and my mother dropped my wife AISHA to Jeddah Airport. The security camera visuals (which I don’t have any access to) in jeddah airport on 04/10/2017 night will prove this. As per her father’s instructions I took a picture of the boarding pass and send it to my cousin brother FAWAZ, who was in contact with her father in this period of time. And then Fawaz had sent her father the picture of her boarding pass.

I have call recordings with AISHA of that night when she was waiting for boarding the flight and also after reaching INDIA. Once she was there, she was in constant touch with me through whatsapp and imo. She sends me her location in AHMEDABAD and her pictures, and she showed me her parent’s new house via IMO app. Their residence was Opp. to HM Patel Institute for Language & Research, where her father is Principal. She even sends me pictures through whatsapp of her medical reports and doctors reports and medicines dated 06/10/2017. And she even went for an Ayurveda treatment in Kottakkal Arya Vaidya Sala for pain in the lower right rib and on 14/10/2017 for treatment purpose she had withdrawn 10000 Rs from my ICICI account from a CORPORATION BANK ATM (17570465corp) in ValabhVidyanagar, Anand, Gujarat. I have WhatsApp chat records to support these.

Facts being so on 08/11/2017 a news flash appeared on Asianet News Television channel, stating that she had filed a case in theHON’BLE COURT OF KERALA against me for forced religious conversion & trying to traffick her to SYRIA as ISIS Sex Slave. I believe that she was completely unaware of this petition, since she had already told me before leaving Saudi that, in case if her father plays any foul play in her name, than it won’t be her doings. So when I shared the video clip of the news, she asked me “What is it?”, because she doesn’t know to read Malayalam. So I explained her what was in that flash news. Then she went offline. After that, she went completely out of communication and of any means to contact. Her father Mr. NIRAVUMPURATH VASUDEVAN BOSE, who has been settled there with his wife NIRAVUMPURATH AMBILY BOSE and working in GUJARAT for past 27+ years, had a lot of powerful friends in Gujarat. And she once told me that, when she was detained there before lot of STRANGERS belonging to extremist religious groups in Gujarat came to see her to change her mind.

I had submitted a missing complaint through Gmail to the District Police Chief Pathanamthitta, C.I Vadasserikkara & S.I Ranny, seeking immediate intervention in the matter. True Copy of the complaint dated 6/12/2017 and its receipt is produced herewith. Similar complaint was also submitted to the Superintendent of Police ANAND-GUAJARAT, C.P of Ahemedabad & I.G of Women’s Cell Gujarat. True Copy of the complaint dated 6/12/2017 and its receipt is produced herewith. But the GUJARAT Police so far not taken any action in the matter

The filing of the Writ petition in the Hon’ble High Court of Keralafor forced religious conversion & human trafficking my wife to SYRIA as ISIS Sex Slave, on the part of my wife AISHA is highly suspicious and on extraneous influence and at the instance of her father because he had threatened me before coming to Saudi Arabia, via phone call saying that he will make me, my family and others who are accused in this false case, to be tortured by any means and to any extend and for that he will even spend 50 lakhs for that. I have that call recordings. And It is also relevant to note that my wife has not made any complaint to Police or any other competent authorities. I have reason to believe that my wife AISHA is illegally confined and she was constrained to file this Writ Petition due to the threat, coercion and mental torture exerted by her father.

Me, my family members and the other accused persons are undergoing severe mental trauma and agony due to the filing of this false, vexatious and experimental writ Petition filed. It is relevant to note that after the filing of the Writ petition, the issue was dragged to the television channel as and social media by the vested interests groups and the same was projected as a communal issue.

Despite the ongoing case in High Court of Kerala, her father has chosen to file complaints against me and family member before the Police and other authorities. It is also pointed out that, during the pendency of this writ Petition in the Hon’ble High Court of Kerala, the Police has registered a false case against me and others, asCrime No; 2721/2017 of North Paravur Police Station alleging serious offences inter-alia punishable under the provisions of I.P.C and UAPA Act and my cousin brother and a real estate broker, who had arranged rented house at N.Paravur were arrested and they are undergoing judicial detention. And a raid has been carried out in the rented house in Manhali in which me and my wife stayed, and the residence of arrested accused Fawaz & Siyad. They even detained laptop and mobiles of the arrested accused & my VW Polo car registered as KL-58-Q-6593. I am arrayed as first accused in the above crime. I also submit that the registration of the above crime is due to extraneous reasons and against the statement filed on behalf of the State Police Chief dated 27/11/2017. Hence it is evident that this Writ Petition is filed due to extraneous reasons and to create communal disharmony in the society. AISHA is the legally wedded of mine and she had categorically stated before the Hon’ble Court she had voluntarily married me and the Hon’ble Court permitted to her to live with me.

The allegations against me and others in the FIR filed by DySP Prafulachandran are all false and denied by me. I apprehend that she is being illegally detained by her father against her wish and a false case has been filed against me before the high court of Kerala raising false allegations. After the registration of the crime, the issue involved in this Writ Petition is projected as a communal issue and an incident of religious conversion. We got married out of our own will and wish and to lead a happy married life. Not to sell her as a sex slave to ISIS or traffic her to Syria. In fact it was through the petition filed against me that I heard the word Sex Slave for the first time. The 2 arrested along with my mother, who are now in the headline of media’s & newspapers projected as convicts are completely innocent people who supported me and my as family to have pleasant future. I have no connections in any way with any of Anti-National Organizations. In fact I hate and I am against all the terrorist organizations and their ideologies which are a threat to the whole mankind. I am an INDIAN CITIZEN who loves my nation from bottom of my heart. I believe in the Indian Judiciary and I hope as it is my rights that i will get a chance prove my innocence. And me and my wife can get back together to lead the life we always dreamed of.

So I humbly and deeply request your good self to ascertain the true facts. I am prepared to undergo any scientific tests to prove my innocence. But, since there is crime registered and false case filed under the provisions of I.P.C AND UAPA ACT just on the basis of my wife’s statement which I believe she is constrained to file due to the threat, coercion and mental torture exerted by her father, I am afraid I might get arrested if I comes to India. And I won’t get a chance to prove my innocence. Therefore it is humbly prayed that your good self’s may be pleaded to conduct an enquiry in to the matter and to take necessary actions to prove my innocence and of all the accused person in this case.

Yours Faithfully

MUHAMMED RIYAZ D.V.P

I am attaching following documents along with this mail.

1. MARRIAGE CERTIFICATE

2. NIKAH CERTIFICATE

3. JUDGEMENT OF WRIT PETITION OF HABEAS CORPUS

4. PASSPORT OF MY WIFE AISHA MUHAMMED RIYAZ

5. BANK STATEMENT OF 14/10/2017

6. IMAGE OF BOARDING PASS OF AISHA (JEDDAH – COK)

7. IMAGES OF MEDICAL REPORTS OF AISHA IN GUJARAT THAT SHE SHARED WITH ME THROUGH WHATSAPP

8. SCREENSHOT OF WHATSAPP CHAT ON 08/NOV/2017 (THE LAST DATE OF CONTACT)

9. COMPLAINT FILED AND RECEIPT POLICE DEPARTMENT VIA GMAIL (GUJARAT & KERALA)

NB: I Have Several Other Proofs That Helps to Prove My Innocence In Front Of Any Court.

Cc to:

Chairman Human Rights Commission.

Director General of Police-Kerala.


Links to the press meeting regarding this case i had attended from here in jeddah are as follows:

http://www.madhyamam.com/kerala/fake-wedding-case-accuse-riyas-kerala-news/2018/jan/12/414384


https://www.youtube.com/watch?v=xks-P3uw7fw


https://www.youtube.com/watch?v=F98pUdYF3jE


http://www.madhyamam.com/kerala/fake-wedding-case-accuse-riyas-kerala-news/2018/jan/12/414384


https://www.thenewsminute.com/article/husband-kerala-woman-who-wanted-sell-her-isis-denies-all-allegations-74833

--

MUHAMMED RIYAZ D.V.P